חיפוש

אדריכלי נוף - יועץ פיתוח

מאת פנינה וידר אדריכלית ומעצבת פנים

אדריכלי נוף או אדריכלי גן, או בעגה המקצועית יועצי פיתוח נוף עוסקים בעיצוב של מרחבי חצות וגנים ציבוריים או פרטיים, וכמובן חצרות של בניינים ובקיצור כל המרחב הציבורי של שכונת המגורים והמרחב הציבורי. אדריכלות הנוף עוסקת גם בתכנון חצרות, כיכרות עירוניות, פארקים, טיילות, וכלל השטחים הפתוחים. לרוב, אדריכלות נוף נקשרת יחד עם אדריכלות מבנים, מאחר ואלו תחומים משיקים. אדריכל נוף עוסק בגיוון שטחים פתוחים ובעיצוב רחבות חוץ. אדריכל הנוף עושה זאת תוך שקילת היחס בין המבנים לקרקע ולנוף. בעזרת היכולות שלו, מצליח האדריכל לייצר קשר בין האדם לטבע ובין האדם לסביבתו.  

בשנים האחרונות, לצד הרחבת הבנייה והמודעות לאיכות הסביבה, מקצוע אדריכלות הנוף קיבל צמיחה משמעותית. אבל איך בכלל הגיח המקצוע הזה לראשונה? התשובה לכך לוקחת אותנו אלפי שנים אחורה לבבל העתיקה. שם תכננו ובנו גנים בתוך אזורים עירוניים, במטרה ליצור "גן עדן עלי האדמות". באותו האופן התפשטה הבשורה ברחבי כל המזרח התיכון, ומהר מאוד גם ליוונים הקדמונים. הם החלו לעסוק בתכנון רחבות פתוחות וגנים באותה הצורה. בתקופת הרנסנאס המקצוע תפס תאוצה, וארמונות ומבנים דתיים רבים נבנו בשילוב עם רכיבים טבעיים.

 

אז נכון, מאז המקצוע עבר שינויים רבים והתאים את עצמו לעידן חדש לגמרי. העבודה שהמקצוע שרד במשך כל השנים, ונשאר פופולרי עד היום מלמדת כמה הוא מיוחד. היכולת לעבוד בצורה יצירתית עם שטחי נוף ועם אלמנטים טבעיים היא מדהימה. זו הסיבה לכך שהביקוש למקצוע רק גדל במשך השנים, וצעירים רבים הולכים ללמוד אותו. גם אתם רוצים לשלב את היצירתיות שלכם עם פרקטיקה ולהיכנס לתחום של אדריכלות נוף? טוב שהגעתם הנה. כאן נעבור על כל מה שתצטרכו לדעת.

מעבר מהיר אל
אדריכלים מומלצים

על מה אחראים אדריכלי הנוף ויועצי הפיתוח?

על מה אחראים אדריכלי נוף? אם הגעתם הנה אתם ודאי רוצים לדעת. מה שאדריכל נוף עוסק בו בפועל, הוא בעיקר חיבור בין היד האנושית, לבין הטבע. אדריכל הנוף מייצר קו אחיד בין הבנייה העירונית לבין רכיבים טבעיים. זה אולי נשמע פשטני, אבל עבדותו היומיומית של אדריכל הנוף עוסקת בכל כך הרבה עניינים. ביניהם מציאת פתרון לבעיות ניקוד, תכנון מערכות השקיה, הכרת סוגי אדמה וצמחים ועוד. האדריכל אחרי גם למציאת קשר בין שיפועים לכמות הסחף ולעניינים נוספים.  

 

מעבר לכך, פעמים רבות אדריכלי נוף יעסקו בהקמתו בריכות שחייה או בריכות שמיועדות לנוי. אדריכלי הנוף משלבים את הידע האקולוגי שרכשו, לצד ידע פרקטי ומייצרים פתרונות ידידותיים לסביבה. כמובן תוך מענה לצרכי הלקוחות שלהם. תכנון הבריכות לגנים יעסוק מרגע תחילת התכנון ועד סופו בהבנת הצרכן, ובמה הוא רוצה. אדריכל הנוף אחראי גם לעיצוב ירוק של מרפסות, שהן היהלום בכל דירה. אדריכל הנוף ידאג לארגן את הצמחייה בחוכמה, כדי לנצל את השטח החיצוני בצורה אופטימלית.

 

 

אדריכל הנוף כמובן ידאג לכלל העיצוב במרפסת כולל גג מתאים, עיצוב דק, רכיבי בטון ועוד. הוא יעצב עם אדניות המתאימות לצמחים עם מערכות השקיה מתקדמות, אמצעי תאורה, פרגולות וכו'. אדריכלי הנוף משתמשים ביכולות לחלוקת מרחב חכמה, ומעצבים בצורה אידאלית בהתאם לבקשות הצרכנים. העבודה מצריכה ידע מעשי ואקולוגי נרחב, ויכולת לנתח תנאי שטח מגוונים.

אדריכלים לבית

האם דרושים אדריכלי נוף בארץ?

האם דרושים אדריכלי נוף בארץ? העשור האחרון הביא האצת פיתוח עירוני בארץ ובעולם, וכך עלתה גם הדרישה לעיצוב נוף איכותי.
אנשים רבים הבינו שהעידן החדש מייצר סטנדרט אחר לגמרי של עיצוב. לכן, פרויקטים רבים לוקחים לשורותיהם אדריכלי נוף לביצוע העבודות הללו. נראה שהביקוש רק הולך ומרקיע, ועם זאת מספר אדריכלי הנוף בישראל עדיין נמוך. רק חלק מאדריכלי הנוף שעובדים כיום בארץ הם בעלי משרדים משלהם. השאר מועסקים במשרדי ממשלה, בגופים ציבוריים ובמוסדות נוספים.

 

הביקוש לאדריכלי נוף ממש לעלות, ואלו נחטפים לעבודה במהירות. אם אתם חושבים ללמוד את המקצוע, תשמחו לדעת שבישראל קיימת דרישה גבוהה לאדריכלי נוף. כך שאם תחליטו לבחור במקצוע, תוכלו להשתלב בקלות בעבודה, או לצאת לדרך עצמאית בתחום. הפער שקיים בין הצורך באדריכלי נוף לבית כמות אדריכלי הנוף בפועל, הפכה את המקצוע לרווחי מאוד. רבים מאמינים כי חוסר התיאום נובע ממודעות ציבורית לא מספיק גבוהה למקצוע.

אדריכלים לבית

כמה מרוויחים אדריכלי נוף?

כמה מרוויחים אדריכלי נוף? לפני שתברחו במקצוע, חשוב שתדעו מה הוא השכר הממוצע בשוק. כשמדובר באדריכלות נוף, השכר עולה בהתאם לשנות ניסיון. על פי נתונים סטטיסטיים, השכר ההתחלתי לאדריכל נוף הוא בין 7500-8500 שקלים בחודש. לאחר שנתיים של ניסיון, השכר הממוצע יעמוד על 10,000-12,000 שקלים בחודש. תשמחו לדעת שלאחר עוד  כמה שנים של ניסיון, השכר יוכל להגיע גם ל14,000 שקלים. אז עם ניסיון של מספר שנים מעשיות  בתחום, תוכלו להכפיל את השכר ההתחלתי ולהרוויח סכומים יפים.

 

השכר ההתחלתי בתחום הוא אמנם לא גבוה, אבל אפשר להגיע לרווחים גבוהים במידה ומתמידים. אם המקצוע מסקרן אתכם, תוכלו להתחיל את הלימודים ולהיות בטוחים שבחוץ מחכה לכם עבודה. וכן כמובן שבשכר מכובד. חשוב לזכור כי מדובר בשוק שנמצא בעלייה מתמדת. עם הזמן עוד ועוד ארגונים מבינים את החשיבות של ניצול נוף ופיתוח חוץ חכם. העלייה הזאת מבשרת לנו שהשכר עתיד לעלות, וכך גם הבחירה במקצוע תהפוך רווחית יותר.

עיצוב פנים אדריכלים

האם יש תואר באדריכלות נוף?

האם יש תואר באדריכלות נוף? אז כן יש, וקיימים מספר מסלולים בהם תוכלו לבחור. תוכלו ללכת על המסלול הקצר ולקבל הכשרה של הנדסאי אדריכלות נוף. את ההכשרה הזו תוכלו לרכוש במכללות טכנולוגיות שונות ברחבי הארץ. אם תהיו מעוניינים להפוך לאדריכלי נוף של ממש, תוכלו לפנות ללימודי תואר במקצוע. לימודי התואר באדריכלות נוף אורכים כ-4 שנים, וכיום ניתן להירשם לתוכנית הלימודים אך ורק בטכניון בחיפה. הטכניון הוא המוסד היחידי בארץ שמציע לימודי תואר ראשון באדריכלות נוף.

 

בתואר באדריכלות נוף תלמדו לעומק מגוון תחומים הקשורים בהנדסה ובעיצוב. תרכשו ידע במדעי הסביבה והטבע, בשימוש באמצעי טכנולוגיה שונים ועוד. התואר ייתן לכם כלים וידע תיאורטי בארכיטקטורה של מבנים, תכנון עירוני. תקבלו גם ידע על שימוש בטכנולוגית התיעוש, יחסי גומלין בין האדם לסביבתו ועוד כלים שימושיים. עבודת האדריכל היא אינה פשוטה. עליו לקחת בחשבון מורכבויות הקשורות בבנייה עירונית, באילוצים המוצבים לו ובאתגרי תכנון שונים. התואר יכין אתכם להתמודדות בשוק העבודה עם כל מה שתצטרכו לדעת.

חלל מטבח בעיצוב אדריכלי

מה ההבדל בין אדריכל לאדריכל נוף

מה ההבדל בין אדריכל לאדריכל נוף? קיימים כמה הבדלים מהותיים בין אדריכלים לאדריכלי נוף. אם אתם מתלבטים בין שני המקצועות, כדאי להכיר את ההבדלים הללו. אדריכל מחזיק בתואר B.Arch מטעם אוניברסיטה או מכללה המקנה תואר בתחום. עם התואר יכול האדריכל לתכנן מבנים עם הגבלת גודל מסוימת. חשוב להבחין כי לא כל אדריכל ייחשב לאדריכל מורשה. אם ירצה האדריכל להפוך לאדריכל מורשה. יהיה עליו לעבור התמחות בת 3 שנים. בסופה היא יצטרך גם לעבור בחינה ממשלתית.

 

לעומת זאת, אדריכל נוף יעבור מסלול אחר לגמר מאדריכל רגיל. אם תרצו להפוך לאדריכלי נוף, תצטרכו ללמוד תואר ראשון באדריכלות נוף. את המסלול לימודים ניתן למצוא אך ורק בטכניון בחיפה. בסיום לימודי התואר הראשון תקבלו B.La ותהפכו לאדריכלי נוף באופן רשמי. כאמור תוכל ללמוד גם לימודי הנדסאי אדריכלות נוף, במסלול מקוצר שאורך כשנתיים. אחרי מסלול להנדסאי אדריכלות נוף, תצטרכו לעבור התמחות של שנתיים במקצוע כדי להפוך לאדריכל נוף מורשים.

עיצוב פנים למטבח

אדריכלי נוף בישראל

אדריכלי נוף בישראל הפכו כאמור, למצרך נדיר. עם מוסד אקדמי אחד שמלמד את התואר באדריכלות נוף, התחרות עולה. לאדריכלי הנוף ישנו מסלול אקדמי ברור, ולאחריו תגיע התמודדות עם מספר אתגרים הקשורים בנוף הישראלי. האדריכל נדרש להשתמש בסביבתו בצורה חכמה, ומאורגנת. האקלים הישראלי מאופיין בעונת קיץ ארוכה, בחמימות וכן באקלים ים תיכוני מובהק. אדריכל הנוף צריך לקחת בחשבון את אתגרי מזג האוויר כשהוא מתכנן מרחבים, וגנים שונים.

 

המגמות האקלימיות הצפויות מזמנות לנו מזג אוויר חם , יבש וקיצוני יותר ככל שהשנים עוברות. אדריכלי הנוף הישראלים לומדים במהלך הכשרתם את כל האתגרים המלווים במזג האוויר כזה. הם לומדים לנצל את סביבתם באופן נכון בהתאם. לאור מצב האקלים הלא ברור, תוכלו למצוא בין אדריכלי הנוף בשוק הישראלי גם "אדריכלי נוף אקולוגי". אדריכלים אלו מחזיקים בתפיסת עיצוב ירוקה, ופועלים כדי לשלב במקצוע שלהם פתרונות ברי קיימא.

 

ולא די בהתמודדות עם משבר האקלים. אדריכלי הנוף בישראל צריכים גם להכיר את העדפות העיצוב והסגנון הישראלי. פעמים רבות אדריכלי נוף נשכרים כדי לתכנן גינות לבתים פרטיים.  וכאן עומדים לרשותם מספר סגנונות עיצוב הנהוגים בארץ. עיצוב הגינות בארץ משתנה וכולל גינות בסגנון ים תיכוני. סגנון המשתמש בצמחים מקומיים, מסלעות ואמצעים הדורשים פחות תחזוקה ומתאימים לאקלים הישראלי. מלבדן, ישנו ביקוש לגינות בסגנון יפני. הגינות היפניות משלבות פסלי נוי מהמזרח, חלוקי נחל ובריכות נוי. גם הגינות האנגליות הפכו לפופולריות, והן  המתאפיינות בגינה פורחת ובצמחיה מרשימה.

אדריכלי נוף מובילים בעולם

אדריכלי נוף מובילים בעולם, הם כאלו שהשאירו את חותמם על המקצוע. אדריכלות הנוף הוא מקצוע שתופס תאוצה לא רק בישראל, אלא ברחבי העולם כולו. בין האדריכלים המובלים, נמנית מרתה שוורץ, שהצליחה לשנות לגמרי את פני אדריכלות הנוף העולמית. מרתה שוורץ היא אדריכלית מפורסמת מפילדלפיה, ששמה נודע בכל העולם. היא התחילה את הקריירה שלה בלימודי תואר באומניות ולבסוף סיימה את ההכשרה שלה כאדריכלית נוף. היא סיימה את הלימודים עם נתונים מרשימים, לימודים בבית הספר לעיצוב בהרווארד ובאוניברסיטת מישיגן.

 

המשרד שלה התפרסם, ובמהרה היא הפכה למילה בפני עצמה בתחום אדריכלות הנוף. בין הפרויקטים הבולטים שלה בית המשפט של מחוז קינג, בייגל גארדן בבוסטון ועוד. שוורץ ביקרה בישראל מספר פעמים, ועבדה בפרויקטים של גנדי ובתכנון פארקים בתל אביב והמרכז.  היא בעצמה מסבירה כי יש עבודה מעמיקה בשיפור הנוף הישראלי, שמצריכה שורת אדריכלים  חכמים ומנוסים. לדבריה, האדריכלות היא מראה תרבותית לכל דבר ועניין. לכן היא מסבירה כי לישראל יש עוד מטרות לקטוף בדרך ליעדים שלה בתחום.

אדריכלי נוף מפורסמים

אדריכלים נוף מפורסמים הם כאלו שצמחו בתחום, והצליחו להגיע להישגים מרשימים. תעשיית האדריכלות העולמית מתפארת בכמה שמות מוכרים. ביניהם גם כאלה מתקופות קדומות יותר, שהגיעו ליעדים והתפרסמו. ביניהם אדריכלים מפורסמים שהגנים והרחבות שתכננו, הפכו אותם למקור השראה לאדריכלי נוף עד ימינו. בין אדריכלי הנוף הראשונים שהתפרסמו נמנה לנסלוט בראון. בראון עיצב קרוב למאה שבעים אלף גנים בסביבת ארמונות, ואחוזות מפוארות בבריטניה. הוא שאף לעצב גנים כך שיהיו בעלי מראה טבעי ככל הניתן, שאיפה שהובילה למגמה עולה בבריטניה.

 

בראון זכה אמנם לכינוי " הגנן האנגלי הגדול מכולם".  אבל הוא לא אדריכל הנוף היחידי בהיסטוריה שהצליח להפוך את המקצוע על פיו. אנדרה לה נוטר, אדריכל נוף צרפתי, הצליח גם הוא להגיע להישגים שמנצחים את הזמן. הוא עיצב את גני ארמון ורסאי הנודע וכן גם את גני טווילרי בפריז. אדריכלות הנוף של לה נוטר השפיעה בעיני רבים על סגנון עיצוב הגנים הצרפתי באופן רשמי.

מגדל2
PNINA
שירות אדריכלי ליזמים

שירות תכנון אדריכלי מקצועי המכוון לכלל המטרות הנדרשות ליזם בפרויקט הבניה- הכנת תוכניות ביצוע, מפרטים וכן כתבי כמויות להשערת עלויות הבניה, אומדני זמן ועלות התהליך, התמודדות בפרוצדרות מורכבות באישרור הפרויקט מול הרשות המקומית עד וקבלת היתר וביצוע בפועל.

קרא עוד »

תפריט נגישות

המשפחה שלך מוגנת?

לבנות ממ"ד בפחות מחודש זה אפשרי!!!
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

נשמח לעמוד לשירותך!